Garanti Şartları

Ova Su Arıtma Cihaz Garantisi
Garanti Belgesinin kullanılmasında 4077 sayılı Tüketicinin Koruması Hakkında Kanun ile bu kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik uyarınca, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü tarafından izin verilmiştir.

Su Arıtma Filtre Değişimi Garanti Şartları
Su arıtma sistemi sağlıklı çalışması, arıtma işlemini tam olarak devam etmesi için su arıtma filtre değişiminin zamanında ve düzenli olarak yapılması ön şarttır. Su arıtma filtreleri kullanım talimatında yazıldığı şekilde düzenli olarak değiştirildiği sürece, su arıtma sistemi tüm donanımı garanti altındadır.

Filtre Değişim Süreci: Filtre değişim zamanlarınızda merkez tarafından teknik servis için aranmaktasınız, filtre değişim zamanı gelince merkezimiz size ulaşacaktır. Filtreleriniz servisimiz tarafından evinize ulaştırılacaktır. Filtreleri servisimiz değiştirir.

Filtreleri zamanında değiştirmek istemez ve değiştirilme servis talebimiz istenmez ise: Cihaz garanti süreci sona erer, su kalitesi sağlanamaz, su üretim miktarı ve su arıtma cihazınızın su üretme itiş gücü azalır. Mekanik ve elektronik donanım zaman içinde arızalanır
Garanti Kapsamında Olan Durumlar Garantisi Kapsam Dışı Olan Durumlar
Tüm Mekanik Parçalar, Tüm Elektronik Aksamlar, Tüm Donanım ( Filtreler Hariç ) Filtreler / Kargo Masrafları, Evinize/İş Yerinize Su Arıtma Servisi, Kullanıcı Hataları
Taşıma
Cihazınız üretim ve nakliyesi Çok iyi bir şekilde yönetilir ve kalite testleri harfiyen uygulanır.
Servis
Satılan tüm ürünlerimiz için firmamız satış sonrası destek garantisi sunar. Lütfen satış belgenizi saklayın. Cihazınızda bir arıza olması durumunda, cihazı garanti belgesi ile birlikte gönderin.
Hizmet
Garanti süresi boyunca, firmamız ücretsiz teknik servis hizmeti vermekle yükümlüdür.
Garanti Dışı Haller
Kullanıcı faktöründen kaynaklı arızalarda, örneğin filtrelerin değiştirilmemesi sonucu oluşan tıkanmalar vb durumlarda. Ayrıca kullanım kılavuzunda belirtilenden farklı bir şekilde yanlış kullanımda.
Cihazın yetkili servis dışında birisi tarafından sökülmesi, tamir edilmesi durumunda.
Cihaz servise garanti formu olmadan gönderilirse.
Cihazı tamir için gönderdiğinizde, garanti kapsamı ürünü temsil etmiyorsa veya degişmiş ise
Çarpma, düşme, ıslanma. su hattındaki koç darbesi, dogal afetler, uygun olmayan depolama koşulları halinde (mesela depoda su arıtma cihazınızın kullanıldığı yerde fareler boruları cihaz parçalarını yemiş ise...)
Filtre, membran filtreler garanti kapsamı dışındadır. Garanti belgesini mutlaka saklayınız. Kaybolması durumunda yenisi çıkartılamaz. Satıcı su arıtma bayi kaşesi olmayan ve imzası olmayan ürünümüzün garanti belgesi hükümsüzdür. Satıcı bayi satmış olduğu ürünün garanti süresi içerisinde sorumluluğu taşımak zorundadır.
Lütfen sorularınız ve sorunlarınızı iletişim formumuzu doldurarak firmamıza iletiniz veya telefon hatlarımızı arayarak bildiriniz.